Na ucpané odpady povolejte profesionály

Znáte film „Dovolená s Andělem“? Jaroslav Marvan tam exceluje jako revizor Elektrických drah města Prahy a na zasloužené dovolené mu začne blikat na nočním stolku lampička, což jeho nervovou soustavu řádně vydráždí. Dopadne to tak, že nožem zkratuje obvod v zásuvce a naštěstí to odnese jen pojistka. Pan Marvan se tam zalekne svého počinu a zpočátku se domnívá, že to „bouchlo až v elektrárně“, a na tomto příkladu jsme chtěli popsat, jak to může skončit, když nebudete o své bytové či domovní odpady řádně pečovat. Neznamená to, že je budete každý týden protahovat a smýčit nějakým kartáčem a proplachovat louhem, stačí, když si budete dobře vědomi toho, co do odpadů vhazujete.

dřez v kuchyni

Dávejte doma pozor na děti – děti bývají všetečné a mohou vám do odpadového potrubí nasypat leccos. V zápalu hry třeba i hrách nebo drobné kuličky ze stavebnice, korálky, řetízek a další drobnosti kovové, dřevěné či plastové, které v odpadovém potrubí nemají co dělat. Buďte pozorní a zabraňte dětem v takovýchto rozmarech. Možná se vyplatí je i poučit o tom, co by se stalo, aby měly pocit své vlastní zodpovědnosti a cítily se také více sebevědomé.

dítě u dřezu

Dávejte také pozor na sebe i na partnera (partnerku) – poučovat děti je v této souvislosti docela snadné, ale někteří lidé si neuvědomují, že výjezdy havarijní služby probíhají i tam, kde lidé ucpou odpad z vlastní nevědomosti. Nedochází jim, že velkým problémem jsou v odpadech kosti a tvrdé odřezky ovoce a zeleniny včetně těch dřevnatých, slupky od brambor, tvrdé kousky stonků kedluben či zelí. Do odpadů nepatří žádný papír kromě toaletního, tedy ani karton, ani kancelářský papír, ani ubrousky a samozřejmě ani vatové tampony, vložky nebo papírové kapesníky. Platí to jak pro dřez a koupelnu, tak i pro toaletu.

Ne vždy se však i při důkladné péči podaří zachovat průchodnost odpadových trubek, a pokud k tomu dojde a nedaří se odpad zprůchodnit, mějte na instalatéry již někde uložený kontakt, abyste se nezdržovali vyhledáváním na Internetu.