Zahradní jezírko

Šikovný kutil si může zahradní jezírko vybudovat sám, pokud zvládne těžší fyzickou práci, má volný čas a nespěchá.
Prvním krokem k vysněnému cíli je vyhloubení jámy. Pokud nemáte nikoho, kdo by vám s tím pomohl třeba s malým bagrem, nezbývá nic jiného než to udělat postaru, s lopatou a krumpáčem. Pokud narazíte na skalnaté podloží, potřebujete bourací kladivo, které se naštěstí dá vypůjčit, nebo levně koupit.
ryby v zahradním jezírku
Skalnaté podloží komplikuje vyhloubení jámy, zaručí vám ovšem stabilní podloží pro jezírko, bez sesuvu stěn a narušení dna. Jílové podloží s mírně skloněnými stěnami dobře drží tvar, ale při vydatných deštích a zvednutí hladiny podzemních vod, může dojít k narušení tvaru jezírka, proto je dobré dno vybetonovat a stěny zpevnit ztraceným bedněním. U písčitého podloží je tato úprava nezbytností. V místech, kde by měla být část osázená rostlinami, jsou potřebné schody, aby se rostlinám vybrala vhodná hloubka, v které se jim daří. Jako praktická dekorace slouží pár velkých neostrých kamenů, které vyčnívají nad hladinu. Ty poslouží i jako ostrůvky pro ptáky, kteří budou hledat osvěžení.
Určitě se při stavbě vyhněte místům, kde je zdroj podzemní vody. Ta by dělala problémy a musela by se pod jezírkem udělat drenáž s trvalým přístupem pro odčerpání vody. Do hotové jámy dáte černou netkanou textilii a na ni jezírkovou fólii. S tou se dobře pracuje, když je teplo. Pozor musíte dávat při jejím napínání, aby se neprotrhla, proto se musí odstranit ostré body. Na fólii dáte vrstvu jemného písku a oblázky.
zahradní jezírko
Jezírko by mělo být daleko od listnatých stromů, které by ho znečišťovaly listím. Nemělo by být pořád ani ve stínu, ani na plném slunci. Slunce by nemělo na vodu svítit víc jak 6 hodin denně. Pokud mají v jezírku žít celoročně ryby, musí být hluboké přes 80 cm, lepší je 1 m. Při využití jezírka i pro letní koupání je nezbytné, aby alespoň jedna třetina vodní plochy byla osazená rostlinami, které budou udržovat dobrou kvalitu vody.
Pro udržení správné rovnováhy potřebujete ve vodě kyslík, který zajistí vhodné čerpadlo a filtry. Efektně působí i malá fontána.