Čtení fikce není ztráta času – číst prospívá

Kolik lidí si dnes, ruku na srdce, před spaním otevře detektivku?
Raději visíme na sociálních sítích a čteme, co měl náš kolega k večeři. Dochází při tom k marnění naší paměti, intelektu, soustředění a ještě pak špatně spíme.
kniha s přírodou
Pojďme se na to podívat blíž. Číst souvislý text vyžaduje jistou dávku soustředění. Že toho máte až až v práci? Tady jde ale o jiné soustředění. Když nás chytí zajímavá knížka, naše fantazie začne pracovat na plné obrátky. Nevstřebáváme suchopárná fakta, ale prožíváme emoce, napětí, rozuzlení. Mozek začne pracovat v úplně jiném módu a rozvíjí se.
Rozšiřujeme také slovní zásobu. Divíte se někdy, kde váš přítel bere ta květnatá vyjádření, šikovná přirovnání a proč působí tak na úrovni? Nejspíš čte. Jak lze v běžném životě získat bohatý slovník, když po většinu dne zůstáváme na zemi a nemluvíme o Jižní Americe nebo trhu s akciemi?
 S kniho vzlétneme k výšinám, zapomeneme na frontu na poště a odřená dvířka u auta a přemýšlíme o věcech, které nás přesahují.
 
Proč se lépe spí?
 
Elektronické přístroje jako mobily, notebooky nebo tablety vyzařují záření modrého spektra. Takové záření, na rozdíl třeba od spektra červeného, má sklon napodobovat světlo bílé, tedy sluneční a navozovat v našem mozku pocit, že je zářivý den.
Možná existují ti z nás, kteří si za letního dne v poledne jsou lehnout a spí jako nemluvňata, většina to ale není.
Pro „nespavce“ tedy není nic horšího než večer čučet do mobilu. Přemíra informací na sociálních sítích nás obvykle rozčílí, takže se spánkem je teprv ámen.
srdce z listů knihy
Proč si místo toho nepřečíst hezký humoristický román? Uvidíte, že za dvacet minut začnete klimbat a druhý den v práci budete jako znovuzrození. Zahoďte pytle pod očima.
 
Knihy jsou drahé
 
Ano, v knihkupectví asi ano. Existuje ale ještě polozapomenutá instituce jménem knihovna. Klidné místo, lemované regály a často vybavené pohodlnými křesly, kde se nádherně tráví třeba sobotní odpoledne. Knihovny mívají dětská oddělení, oddělení s komiksy, najdete tu knihy o hudbě, časopisy o rybaření.
A znovu zdůrazňuji: je tu klid. Odpočinete si lépe něž při rodinném výletu do obchodního centra. Knihovnice také často bývají ochotnější než prodavačky a potravu pro ducha vám najdou a donesou s úsměvem na tváři. A s tím budete odcházet i vy a domů si ponesete pár kilo moudrosti.