Jak postupovat při sjednání hypotečního úvěru?

Víte, kdy a hlavně za jakých podmínek je možné o hypoteční úvěr žádat? Kdy vám banka skutečně poskytne tížený obnos peněz a kdy naopak odejdete z banky s nepořízenou? A jak se vlastně liší podmínky nejrůznějších druhů půjček? Existují jiná pravidla pro zaměstnance, živnostníky a podnikatele? A co nepravidelný příjem, posuzuje banky i tento faktor? Pojďme se společně podívat na několik hlavních aspektů, které jsou pro banku při schvalování hypotečního věru klíčové.

velké rozhodnutí

Měsíční splátka, která nerozhodí rodinný rozpočet

Banky samy od sebe dokáží vypočítat nejvyšší možnou splátku, kterou dokáže žadatel v případě kladného vyřízení úvěru splácet. Hrubý odhad činí něco kolem 30% čistého příjmu. Ovšem interní pravidla různých bank je jedna věc a realita věc druhá. Ještě než se uvážete splácet každý měsíc horentní sumu, dobře své kroky zvažte. Opravdu se chcete uvázat na několik desítek let s vidinou toho, že každý měsíc odejde poměrná část peněz z vašeho účtu v prospěch banky? Pokud vaše odpověď zní stále kladně, nastavte si splátky tak, aby vás splácení hypotéky neomezovalo v běžném životě. I nadále by vám v rodinném rozpočtu mělo zbývat dostatek financí na zábavu, rekreaci a kulturu a hlavně na finanční rezervu, která se bude hodit v případě nahodilých vydání nebo finančního úpadku.

počítání peněz

Do jaké výše jsou banky ochotny úvěr schválit?

Hypotéky můžeme zpravidla rozdělit do dvou základních skupin: účelové a neúčelové nebo jinak také americké. Účelové hypotéky jsou mnohdy provázány nespočtem pravidel a čerpání peněz je podmíněny účelem, na který budou využity. Chcete rekonstruovat byt, koupit nebo stavět nemovitost? Pak pro vás bude účelová hypotéka na pozemek nebo stavbu rodinného domu skvělou volbou. Navíc tento produkt banky často nabízejí s velmi výhodnou úrokovou sazbou. Oproti tomu americké hypotéky jsou skvělou volbou pro ty, kteří ještě nevědí, jak chtějí s nabytými penězi naložit.