Jak refinancovat svou stávající hypotéku?

Hypotéka je tak výhodná, jak výhodné podmínky jsou společně s ní sjednány. I když jsme skutečně důslední a prověříme řadu bank i nebankovních společností a vybereme tu nejvýhodnější nabídku, za pár let může být situace diametrálně odlišná. Výhodnost hypotéky závisí převážně na výši úrokové sazby, která není neměnná a reaguje na aktuální ekonomickou situace v České republice. V průběhu let může úroková sazba růst i klesat a i z tohoto důvodu řada lidí využívá refinancování hypotéky Fahd.cz.

nový domov

Refinancování hypotéky je vlastně ve zkratce splacení aktuálního hypotečního úvěru úvěrem novým, který je ale pro dlužníka sjednán za výhodnějších podmínek. Přibližně tři měsíce před koncem aktuálního fixního období, by vás věřitel měl informovat o nově nastavených podmínkách na další roky fixace. Pokud s nově nastavenými podmínkami souhlasíte, nic se pro vás nemění a i nadále splácíte stejnou výši úvěru aktuálnímu věřiteli. V případě, kdy vám nově nastavené podmínky od stávajícího poskytovatele nevyhovují, je ideální čas pro refinancování. Refinancování hypotéky je výhodné ve chvíli, kdy vám jiný poskytovatel úvěrů nabídne výrazně výhodnější podmínky. Ty mohou být pro každého dlužníka jiné, s největší pravděpodobností by to měl být úroková sazba nebo menší měsíční splátky. Atraktivně vypadá i delší doba splácení, délka fixace nebo výhodnější podmínky u dalších bankovních produktů.

Kolik přeplatím na předčasném splacení stávajícího úvěru?

čtení zákona

Předčasné splacení stávajícího hypotečního úvěru je v současné době zdarma, pokud je úvěr splacen v době fixace. Ideální je tedy refinancovat těsně před koncem fixního období. Předčasně splatit úvěr je však možné kdykoliv, samozřejmě mimo dobu fixace si věřitel může nárokovat poplatky, ušlí zisk nebo sankce za předčasné splacení. Ty však bývají v zanedbatelné výši.