Lehký sport?

Mít pod sebou několik kilogramů vážící zvíře a starat se o něj vyžaduje zkušenosti. K získání zkušeností pomáhají trenéři v dobře zajištěných stájích. Je třeba mít na paměti, že pod sebou mají jezdci živého tvora, který má své myšlení, nejsou to stroje s tlačítky, kde se stiskne jednička nebo dvojka a kůň se rozejde nebo se rozkluše.
Někomu může připadat ježdění na koni jako lehké, jezdec sedí na koni a ovládá jej po drezurním obdélníku, vede jej na překážky, nebo sedí na kozlíku a vede spřežení po dráze.  Ale stačí trocha nepozornosti, sedět na koni špatně a nemít řádné základy, může znamenat pád jezdce a nespokojenost koně.
drezurní kůň

Ale nejsou jen jezdci, kteří mají v plánu dosahovat umístění na závodech. Tihle jezdci mají jednoho koně, o kterého se starají a jezdí na něm po výletech.
Je škoda, že sport s koňmi je opomíjen a jediná pozornost se mu udává v době Velké pardubické, při které mnohdy je zraněno až smrtelně několik koní. Existuje i spousta dalších druhů závodů, které by si zasloužily pozornost médií a veřejnosti.
V dnešní době je televize plná hlavně parkurových a dostihových závodů pro svůj adrenalinový zážitek. Stejný adrenalin zažívají i jezdci všestrannosti a ti, kteří závodí se spřeženími.
Nově se rozmáhá trend para-jezdectví, které se dostalo na para-olympijské hry. Jezdci s tělesným postižením tak mohou se svými čtyřnohými společníky dokázat, že i oni zvládají obtížné prvky drezury, jako to umí „zdraví“ jedinci.
Je až škoda, že v České republice není tolik rozšířené odvětví western, který je známý daleko více v Americe.
westernové sedlo
Zábava pro děti
Není dítěte, které by nechtělo vidět pravého koně. Máte takové dítko i doma? Vyhledejte si na internetu nejbližší závody a vezměte rodinku na výlet. Každé dítě, které se rádo kouká na ty obří čtyřnohé tvory, se rozzáří, když bude tak blízko k nim. Na menších závodech se najdou i takoví jezdci, kteří jsou ochotní nechat lidi koně pohladit ba dokonce i povozit.