Pedik je surovina pro výrobu krásných bytových dekorací a užitných předmětů

Pedik neboli pedig je odříznutá vnitřní výplň liány, která roste v tropických deštných pralesech Kambodži, Vietnamu, Laosu, Indonésie, Thajska a dalších zemí jižní a jihovýchodní Asie. Její obrovskou výhodou je pružnost a zároveň pevnost, můžete se o tom sami přesvědčit, když zavítáte do nějakého obchůdku s ratanovým nábytkem. Ano, ratan je název, který jste již zřejmě zaslechli, zatímco výraz pedik není na veřejnosti tak rozšířen. Znají jej zejména lidé, co rádi sami tvoří proutěné výrobky buď pro vlastní potřebu a potěšení, anebo na prodej.

ratanové dekorace

S pedikem se dá doslova kouzlit, a co vše z něj můžete vyrobit? Stačí zalistovat v některém z propagačních webů, kde se objevují desítky až stovky překrásných věcí, vesměs vkusných, dekorativních a praktických. Jsou to například košíky, chlebníky, misky, tácky, prostírání a různé další bytové dekorace vánoční, velikonoční i celoroční.

výrobky z pediku

Čím vás pedik překvapí

Dobře se s ním pracuje – když si jej objednáte v e-shopu, bude poměrně tuhý, ale stačí jej namočit do vlažné vody a začne ji do sebe absorbovat tak, že se jeho vlákna stanou měkčími a ohebnějšími. Pak s nimi můžete vyčarovat roztodivné tvary, třeba podle inspirativních hotových výrobků či fotografií. Jakmile liána vyschne, udržuje svůj nový tvar, který mu vtisknete. O tom se můžete přesvědčit sami např. při zkoušce pevnosti ratanového křesla.

Je vhodný pro každého – je to materiál čistě přírodní, neošetřený žádnými chemickými koktejly. Nevadí alergikům, seniorům i malým dětem. Do pletené misky můžete s klidným svědomím vkládat ovoce a do ratanového chlebníku nakrájený chléb. Liána nezapáchá a nepřijímá cizí pachy, a pokud výrobky uchováváte při běžné pokojové teplotě a vlhkosti, nebudou podléhat plesnivění.

Krásně vypadá – je to přírodní dřevo a jako každý přírodní materiál vytváří v domácnosti neopakovatelnou atmosféru. Ratanové výrobky dobře ladí k bílé omítce i k barevným kobercům a vyzdobíte s nimi příbytek mnohem lépe, než se syntetickými náhražkami.