Proč jsou tužkové baterie AA nejpoužívanější

Tužková baterie AA LightPark jsou tu s námi již velmi dlouho. Za tu dobu se jejich vnější podoba ani použití prakticky nezměnily, stejně jako jejich vnitřní systém. Ty nynější pouze vydrží o něco déle.

Samozřejmě máme více druhů baterií typu AA. Obvykle se dělí podle výdrže a také podle faktu, zda jsou dobíjecí či nikoliv. Proč jsou však i po tolika desetiletích stále tak populární? A to i v dnešní době, kdy bychom měli mít mnohem lepší technologie?klasická tužková baterie

Má to několik důvodů. Tím prvním a nejdůležitějším je poměr ceny jejich výroby a výdrže. A věřte, že ten je v tomto případě velmi výhodný. Dále tu máme fakt, že i technologie, která s tužkovými bateriemi pracuje, je již ozkoušená a je jednoduché ji nainstalovat.

Také je zde fakt, že mnoho starých přístrojů stále ještě funguje, a pokud by se přestal tento typ vyrábět, staly by se naprosto bezcennými, ač mohou sloužit ještě léta. Nehledě na to, jaký povyk by to způsobilo v řadách majitelů těchto strojů.

Tím asi nejobvyklejším přístrojem, který tento typ napájení využívá, je dálkový ovladač. Celkem nezáleží na tom, zda ovládá televizi, DVD přehrávač či Hi-Fi věž. Prakticky vždy bude použité napájecí zařízení právě tímto typem.

Který je ale nejlepší? A je dobré kupovat ty nejlevnější značky, nebo bychom si měli připlatit? A co ty, které lze po vypotřebování znovu nabít? To jsou otázky, které trápí většinu z nás. Popravdě řečeno, obvykle záleží na účelu, ke kterému je použijeme.

Pokud sháníme něco do ovládače, pak ty nejlevnější úplně stačí, a není třeba je vyměnit hned několik let. Ten totiž spotřebovává tak málo energie, že to prakticky nestojí za řeč. Na druhou stranu máme například některé dětské hračky s velkým množstvím diod i zvuků, které jí vyžadují spousty. Nemluvě o nejrůznějších přenosných herních konzolích, jako je starý GameBoy a GameBoy Color. Zde se již vyplatí investovat, neboť by se vám například po jednom zapnutí fotoaparátu mohlo stát, že už jej nezapnete podruhé.ilustrace vybité tužkové baterie

Co se dobíjecích týče, tak ty jsou kapitola sama pro sebe. Obvykle totiž čím více je používáme, tím rychleji se vybíjejí. Nejsou příliš vhodné pro přístroje, které mnoho energie nevyžadují, ovšem pro ty náročnější mohou být dobrým řešením.

Jak je vidět, tužková AA baterie tu s námi jsou a nejspíše tak i ještě nějakou dobu zůstanou. A to je dobře, neboť se jedná o zatím nejlepší nabíjecí systém, který máme. Ale kdo ví, možná za několik let lidé vynaleznou něco lepšího.