Jak efektivně spořit elektrickou energii v domácnosti

Elektrická energie bohužel není zadarmo, její cenu ovlivňuje celá řada faktorů, a koncový zákazník může ovlivnit cenové rozpětí pouze u dodavatele elektřiny, nikoliv u distributora. Co však lze změnit podstatnou měrou, je úspora energie v domácnosti.
soumrak a elektrická vedení.jpg

Domácí spotřebiče

Provozujte raději spotřebiče do elektrické sítě, paradoxně totiž dráž vychází bateriové přístroje. Výměna baterií se může docela prodražit, zvláště u výkonnějších zdrojů. Na baterii jsou vhodné především nástěnné hodiny a budíky, jejichž spotřeba je velice nízká.

Pokud uvažujete o nákupu výpočetní techniky, sáhněte raději po notebooku, než stolním počítači. Zatímco notebooky mívají spotřebu velice malou, v běžném zatížení pro kancelářské aplikace s integrovanou grafickou kartou zhruba jen 25 W, desktopový model s monitorem má spotřebu minimálně pětinásobnou. A pokud uvažujete o přídavném monitoru k notebooku, sledujte jeho příkon, není totiž monitor jako monitor.

V některých domácnostech běží televize od rána do večera, zejména o víkendech, dejte si také občas „pohov“, navíc pasivní sledování televize ubíjí vlastní kreativitu. Vydejte se do přírody, sedněte na kolo, buďte raději v pohybu, navíc se vám uvolní endorfiny a budete se cítit velice příjemně. Mezi námi jsou dokonce lidé, kteří televizi vůbec nesledují, nebo se jí zbavili úplně. A nikdo z nich toho nelituje .

Nenechávejte zbytečně elektroniku ve spánkovém nebo stand-by režimu. Ideální jsou spínací hodiny, které vám zajistí vypínání zásuvkového okruhu alespoň v noci.
rozsvícené žárovky.jpg

Osvětlení

Nenechávejte zbytečně svítit tam, kde to není třeba, tuto zásadu nám vštěpovaly už naše babičky a má něco do sebe. Osvětlení zahrady, terasy, bazénu a dalších míst je sice efektní, ale mělo by být účelové – spínané v okamžiku, kdy se na místě nacházíte a využíváte jej.

V současné době jsou na trhu různé modely LED diodových světelných zdrojů, jejichž spotřeba je ve srovnání s vláknovou žárovkou minimální. Např. pro osvětlení centrálního světla v kuchyni postačí zdroj o příkonu 12 W. Kvalitní osvětlovací zdroje jsou dnes i kompaktní zářivky.