V životě mladého člověka existuje mnoho důležitých milníků. Jedním z nich je i devátá třída základní školy. Právě tehdy si totiž žáci vybírají, kterým směrem se bude nadále ubírat jejich budoucnost. Jednoduše řečeno, volí si střední školu, na kterou nastoupí.
Je pochopitelné, že takto závažné rozhodnutí se nesmí uspěchat. Přesto však ani při důkladném promyšlení není zrovna snadné. Je to především proto, že takto mladí lidé mají jen stěží představu, co by skutečně chtěli v budoucnu vykonávat za povolání a také nedovedou realisticky zhodnotit své schopnosti.
Většinou je tedy na rodičích, aby svému potomkovi určili školu, nebo jej alespoň nějakým způsobem nasměrovali. Ale jakou vybrat, zvláště když v dnešní době není výběr nijak omezen, ať už územně či jinak, a můžeme tedy podat přihlášku na kteroukoliv střední školu či učiliště, které nás napadne? V první řadě bychom měli vzít v úvahu schopnosti našeho potomka. Pokud není příliš manuálně zručný, avšak dobře se učí, je jasné, že pro něj bude vhodnější akademický směr. V opačném případě bude lepší zvolit takovou školu, kde se následně bude moci uplatnit i v praxi.
To je další důležitý bod: po kterých povoláních je na trhu práce největší zájem? A která z nich jsou nejlépe placená? Pokud toto zjistíme, můžeme svému synkovi či dceři zajistit celkem dobrou budoucnost výběrem správné střední školy. Jen je potřeba si uvědomit, že se podmínky mohou změnit a povolání, která jsou dnes žádaná, mohou být za pár let považována takřka za zbytečná, neboť trh bude těmito pracovníky doslova přesycen.
V neposlední řadě je zde také finanční otázka. Jistě, státní školy jsou zadarmo, avšak dojíždění, případně ubytování rozhodně není. A v dnešní době ekonomické krize to platí dvojnásob. Často je tedy lepší zvolit méně prestižní školu blíže k domovu. Koneckonců, vzdělání bude mít stejné a šance na nalezení práce také. A to je koneckonců ten hlavní důvod, proč se na střední školu chodí.