Jak vybrat tu správnou zemi pro studium v zahraničí?

Pokud se chystáte vycestovat na dobu Vašich studií do zahraničí, je téměř jisté, že Vašim prvním krokem bude výběr země, kam chcete zamířit. Je však důležité založit výběr na více než jen obrázcích z daného místa nebo recenzích turistů. Konec konců, chystáte-li se v daném místě strávit svá studijní léta a užít si zábavu, dobrodružství, a zároveň úspěšně dostudovat, musíte se zaměřit na všechny detaily, které by mohly tento plán zhatit.
Podle čeho tedy vybírat svůj studijní domov? Zde je několik aspektů, na které byste se při výběru měli zaměřit:
čtenářka u řeky
·         Školné
Ne každá země má vzdělání zadarmo, a v mnoha případech se výše těchto poplatků může vyšplhat na statisíce ročně, proto je nutné zjistit si předem cenu Vašeho oboru a případně dostupná stipendia či slevy.
·         Ubytování
Budete bydlet na kampusu nebo zkusíte najít ubytování na vlastní pěst? Ubytování nabízené školou je často levnější a nabízí záruku bezpečí, nicméně velký počet lidí nemusí vyhovovat všem. Pokud se rozhodnete hledat ubytování na vlastní pěst, dávejte pozor na podmínky uvedené v nájemní smlouvě a místní zákony regulující pronájmy.
·         Bezpečnost
Přestože se chystáte trávit většinu času studii, je důležité vědět, zda je například bezpečné vycházet za tmy, kam by se nemělo chodit, v jakých situacích hrozí nebezpečí atd. Většina těchto informací je dohledatelná na turistických fórech, nemůžete-li však nic najít, nebojte se najít na sociálních sítích místní obyvatele, pokud možno ve Vašem věku, a zeptat se – vždy narazíte na někoho kdo bude ochotný Vám poradit.
·         Cena života a stravování
Na internetu se dá najít seznam průměrných cen základních potravin v supermarketech pro téměř každou zemi. Zaměřte se také na porovnání cen jednotlivých obchodů v dané destinaci, abyste věděli, kam po příletu zamířit. Nezapomeňte zjistit i ceny vybavení domácnosti (pokud nebude Váš byt plně vybaven), jako je například nádobí, vařič, deky a polštáře, a podobně. Nebojte se zamířit do menších, místních obchodů, většinou nabízí podobnou kvalitu jako velké hypermarkety za mnohem nižší ceny.
·         Doprava
Pokud se stěhujete do zahraničí sami, jistě budete chtít občas navštěvovat svou rodinu a přátele doma. Proto nezapomeňte zjistit, kolik stojí letenky/jízdenky, kdy se vyplatí je kupovat, a jak často si můžete dovolit zavítat domů. Předem si také zjistěte vízovou povinnost, a jaké jsou náklady a podmínky pro vydání víza.
 studentky na promoci
Podniknout tento velký krok je rozhodně stresující, a proto je dobré mít kolem sebe rodinu a přátele, kteří Vám mohou pomoci a poradit. Studium v zahraničí je jedno velké dobrodružství, a přestože ze začátku můžete narazit na problémy či komplikace, jednoho dne budete určitě vděčni za všechno, co Vás tato zkušenost naučí.

Nezařazené