Mít vlastní dům či byt je https://www.econ.muni.cz/o-nas/organizacni-struktura/katedra-financi nepochybně snem mnohých lidí. Ne všichni však mají dostatek financí, aby si jej mohli splnit. I pro tyto případy je tu však řešení – vzít si hypotéku. O co se jedná? Jde vlastně o účelovou půjčku, určenou na koupi či rekonstrukci předem dané nemovitosti. Sjednat si ji může jakákoliv fyzická osoba, starší 18 let.
Avšak jakmile se o to začnete zajímat blíže, zjistíte, že jich je spousta druhů a typů. Pro laika může být někdy poměrně obtížné se v té nabídce vyznat. Každá z nich se liší ani ne tolik ve svém účelu, jako v podmínkách, které musí žadatel splnit, aby mu byla schválena.
Jedním z dlouhodobě u nás nejpopulárnější je hypotéka bez dokládání příjmů Hypotéka bez registru. A není divu, obvykle totiž musíte při podání žádosti zároveň doložit, zda a odkdy jste zaměstnaný a jaký je váš měsíční příjem. Dokládá se to pomocí pracovní smlouvy a poslední výplatní pásky.
U hypotéky bez registru je tomu trochu jinak. Zde doklad o příjmu nepředkládáte, byť si vás stále prověří v registru dlužníků, aby alespoň trochu zmírnili riziko, které na sebe berou tím, že poskytnou hypotéku i lidem s nižším příjmem.
A tady se můžeme ptát, zda se hodí zrovna pro nás. Odpověď záleží na několika věcech. Předně je nutné si předem spočítat, zda tyto splátky nějak výrazněji neovlivní váš rodinný rozpočet. Vhodné je najít si tužku a papír a sepsat veškeré výdaje – nejen ty nutné, ale skutečně všechny. Získáte tak představu, jakou máte měsíčně rezervu, tedy kolik můžete ušetřit.
Pokud je tato částka tak vysoká, že váš rozpočet nijak neovlivní, ani pokud k tomu připojíte i splátky hypotéky, pak do toho s klidem jděte. Právě pro takové lidi je totiž koneckonců původně určena. To, že si ji berou i lidé, kteří mají skutečně minimální příjem, skutečně není jejich chyba. Avšak věřím, že vy s ní budete spokojeni a dosáhnete díky ní svého vlastního bydlení.