Kolik kroků denně bychom měli ujít?

Stále nemám jednotné číslo, kolik kroků denně bychom měli ujít, abychom tím dosáhli zdravé míry pohybu. Často se udává ono kouzelné číslo 10 000 kroků, dnes už se odborníci z oblasti sportu přiklání spíše k číslu 8000. 

Předně je třeba si uvědomit, že to, kolik kroků denně ujdeme, není jediný faktor, kterým bychom se měli řídit. Nejčastěji nám kroky počítají fitness hodinky, které máme připevněny na zápěstí. Ty však mohou počty kroků dost zkreslovat. Pokud rukou, na které máte hodinky dostatečně nepohybujete, což se může stát, pokud například nesete něco v rukou, či tlačíte kočárek, hodinky vám kroky nebudou započítávat. Pokud ale naopak vykonáváte nějakou činnost rukama, u které sedíte, můžou se vám kroky započítávat, i když vůbec nechodíte. Stává se to například pokladním v obchodě.

Chůze

Záleží také na tom, jakým tempem chodíte. Velký rozdíl je, pokud ujdete 10 000 kroků vycházkovou chůzí, nebo 6000 kroků svižným tempem, který hraničí s pomalým během. Důležité také je, za jakým účelem chcete denně splnit určitý počet kroků. Pokud je to pro to, abyste zařadili aktivní pohyb do svého života v rámci zdravého životního stylu, nemusíte se soustředit na čísla. Stačí, když pokud možno každý den absolvujete alespoň krátkou procházku.

Pokud je vašim cílem pomocí chůze hubnout, opět záleží na více faktorech, například na vaší stravě, celkovém příjmu a celkovém výdeji, zda kromě chůze děláte i jiné cvičení a podobně. Pokud je chůze vaším jediným cvičením, pokuste se alespoň 4x týdně ujít 8000 – 10 000 kroků, které ujdete formou svižné procházky. Kroky, které nachodíte během dne, jsou příjemným bonusem. 

člověk

Proč jsou procházky a chůze v poslední době tak populární? Je to z toho důvodu, že vám přináší mnoho benefitů. Pravidelný pohyb, ještě když je navíc na čerstvém vzduchu, má velmi pozitivní dopad na vaše psychické zdraví, pomáhá odbourávat stres a velmi kladně působí i na lidi trpící úzkostmi nebo depresemi. Pravidelná chůze vám zajistí lepší proudění krve v krevním řečišti a tato forma pravidelného pohybu je prevencí proti onemocněním srdce a cév.

Neváhejte tedy a vyrazte do přírody po svých!